Ці міста і країни тріщать по швах. Місцева влада туристам не радіють і говорять: «Сидіть вдома».

Венеція, Італія

Не секрет, що Венеція потихеньку йде на дно і туристи цьому лише допомагають. Венецію відвідує 80000 людей в день. Міська влада ще не ввели обмеження за кількістю осіб, але вже потирають руки. Поки ж місто бореться з туристами так: у Венеції діє податок на іноземних туристів (кілька євро) – кожен платить його, заселяясь в готель. Разова поїздка на громадському транспорті – водних автобусах вапаретто, коштує 7 євро, тоді як місцеві платять 2 євро. А ще у Венеції орудують кишенькові злодії і дрібні злодюжки… Грабіж на рівному місці.

Керівник фонду охорони культури Italia Nostra («Наша Італія»): Туристи можуть з’їсти Італію зараз або залишать її на солодке.

Фото: Roberto Taddeo / Flickr

 

Чінкве-Терре, Італія

«П’ять земель» (так перекладається назва) – одне з найпопулярніших місць в Італії серед туристів. У минулому році рибальські села відвідало 2,5 мільйона чоловік – більше, ніж роком раніше. Причина: до узбережжя стало ходити більше круїзних лайнерів. При цьому в селах немає інфраструктури, здатної витримати туристичне цунамі, і влади регіону обмежили кількість до 1,5 мільйонів в рік – стільки людей будуть пускати на піші маршрути між п’ятьма знаменитими селами.

Інших при в’їзді в Чінкве-Терре, мабуть, чекає на закритий шлагбаум.

Фото: Bastien M / Flickr

 

Королівство Бутан

Маленьке буддійське королівство загублене в Гімалаях так і манить туристів, яким приїлися популярні напрямки. Ось тільки потрапити сюди складніше, ніж в Італії: уряд Бутану вирішило брати якістю. З кожного мандрівника беруть 200 доларів за день перебування в країні. Виняток: власники паспортів Індії, Бангладешу і Мальдів. При цьому заплативши і без того чималі гроші, по країні не можна подорожувати самостійно – бери екскурсію. Кількість виданих віз теж обмежена.

Гудбай, Бутан. Де я не був ніколи. Прощай назавжди. Візьми банджо, заграй мені на прощання…

Фото: Mikel Crown Photographer / Flickr

 

Острів Лорд-Хау, Австралія

Невеликий вулканічний острів, що має форму бумеранга, знаходиться недалеко від узбережжя, між Брісбеном і Сіднеєм. Острів належить Австралії, але там місцеве самоврядування. Одночасно на Лорд-Хау можуть перебувати не більше 400 туристів.

Єдиний спосіб сюди потрапити – літак, якщо, звичайно, у тебе немає своєї яхти. Готелі потрібно бронювати за багато місяців вперед.

Фото: Dave C. / Flickr

 

Острів Скелліг-Майкл, Ірландія

Скелліг-Майкл («скала архангела Михаїла») – скелястий острів в 15 кілометрах на захід від узбережжя графства Керрі в Ірландії. У шістнадцятому столітті на острові побудували монастир. Його ченці жили в кам’яних келіях схожі на бджолині вулики. Сьогодні це пам’ятка ЮНЕСКО і один з самих важкодоступних монастирів Європи. Число відвідувачів в день: 180.

Потрапити на острів можна лише з травня по вересень, на човні, купивши тур.

Фото: adventurouskate.com

 

Печери Могао, Китай

Могао – комплекс печер-храмів раннього буддизму в провінції Ганьсу на півночі Китаю. 492 святилища комплексу прикрашалися фресками і скульптурами протягом цілого тисячоліття (IV–XIV ст.). Це один з найбільш ранніх буддійських храмів Китаю. Тут проходили каравани з шовком, разом з якими буддизм проникав в Китай. Подивитися на всю цю старовину і красу можуть лише 6000 щасливчиків в день (в пік туристичного сезону – 10000).

Встигни побувати в Могао, поки його не закрили!

Фото: Martha de Jong-Lantink / Flickr

 

Мачу-Пікчу, Перу

Загублене місто інків вже обмежив число туристів до 2500 в день. На територію не пускають без квитка. Квитки потрібно купувати заздалегідь, особливо в пік сезону: з червня по серпень. Те ж стосується і Стежки інків (4-денний похід по горах до Мачу-Пікчу), за якої водять тільки у складі організованих груп.

Словом, помедитувати, дивлячись на руїни стародавнього міста, не вийде. Хіба що доведеться забратися набагато вище.

Фото: Geraint Rowland / Flickr

 

Галапагоські острови, Еквадор

У 2007 році Галапагоси зробили об’єктом ЮНЕСКО і разом з тим ввели обмеження для туристів, щоб захистити унікальну флору і фауну островів від людини. 97% території островів знаходиться за захистом і відвідати їх можна лише в супровід гіда.

Зірватися на Галапагоси на вихідні не вийде – потрібно планувати поїздку заздалегідь.

Фото: pacificu.edu

 

Барселона, Іспанія

Барселона – самий відвідуваний місто Іспанії. І найбільш волелюбний. Каталонці мріють відокремитися від решти країни і стати самостійною державою. Обмеження туристичних потоків – один з головних гасел. Противники незалежності Барселони твердять, що це завдасть серйозної шкоди економіці регіону і всієї Іспанії. Поки що все на стадії дебатів і кабінетних війн.

Встигни з’їздити до Барселони в мирний для туристів час

Фото: Ferdi de Gier / Flickr

 

Острів Санторіні, Греція

На картинках Санторіні виглядає ідеалістично: білі будиночки з синіми віконницями, таверни, ослики, на вулицях нікого… Ті, хто приїхав на острів, бачать іншу картину: він переповнений туристами. За даними досліджень університету Егейського моря порт Санторіні в 2015 році був найбільш відвідуваним серед усіх грецьких островів (10000 осіб). Портові чиновники хочуть обмежити кількість до 8000 чоловік в день – на 20% порівняно з минулим роком.

Радує одне: у Греції ще безліч островів, не менш красивих.

Фото: Mintstime / Flickr

 

Ісландія

Країна-казка, яку не мріє відвідати тільки ледачий. За останні роки сюди приїхало втричі більше туристів, ніж за попередні, завдяки появі нових бюджетних авіакомпаній, наприклад, WOW. Ніхто, правда, не врахував, що в країні, де живе всього 320000 людина, просто нікому обслуговувати туристів. У Рейк’явіку – єдиному «великому» місті не вистачає готелів і хостелів.

Виводимо формулу: Ісландія = намет.

Фото: Henk Verheyen / Flickr

 

Острів Ко Тачай, Таїланд

До Тачай – частина національного парку Similan, популярного серед дайверів. Всі морські національні парки в Таїланді закриваються на сезон дощів: з травня по кінець жовтня. До Тачай закривається назовсім з 15 жовтня 2016 року. Ось що сказав директор Департаменту національних парків, дикої природи та збереження рослин Таїланду в інтерв’ю Bangkok Post:

Ми повинні закрити острів, щоб флора і фауна, а також море, зуміли відновитися. Туристи завдали серйозної шкоди. Пляж може прийняти до 70 чоловік. Але іноді на ньому буває більше 1000. Все заставлено кіосками з їжею, біля берега товчуться круїзні судна. Якщо не закрити До Тачай на час, ми втратимо його назавжди.

Фото: Krongy / Flickr

 

А яке місто або країну закрив би ти від туристів?